فرارو | از حضور غافلگیرکننده فردوسی‌پور تا زنده شدن یاد مهران مدیری
کد خبر: ۴۱۰۳۲۴
تندیس بهترین فیلم‌برداری جشن خانه سینما هم با اعلام پریناز ایزدیار و تورج منصوری به هومن بهمنش برای فیلم سینمایی «سرخپوست» رسید. البته در این جشن دیگری هم در در دل این جشن برگزار شد و آن هم جشن تولد پریناز ایزدیار بود. جایزه بهمنش پایان جوایز «سرخپوست» نبود و عادل فردوسی‌پور و مازیار میری با حضور روی صحنه، تندیس بهترین بازیگر مرد را به نوید محمدزاده برای ایفای نقش در این فیلم اهدا کردند.
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۸ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۸

از حضور غافلگیرکننده فردوسی‌پور تا زنده شدن یاد مهران مدیری

بیست و یکمین جشن سینمای ایران در حالی آغاز شد که پیروز حناچی، شهردار تهران برای مستند بلند «زمستان است» توانست جایزه این جشن را از آن خود کند.

بیست و یکمین جشن سینمای ایران (خانه سینما)، عصر امروز جمعه هشتم شهریور با اجرای احسان کرمی در مرکز همایش‌های برج میلاد آغاز شد.

در ابتدای این مراسم کلیپی از درگذشتگان سینمای ایران در سال گذشته برای حضار پخش شد که در آن تصویر جمشید مشایخی و سعید کنگرانی به چشم می‌خورد.

سپس منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما با حضور در جایگاه، گفت: «دو نکته را لازم می‌دانم بگویم، اول اینکه نزدیک ۶۰ فیلم‌ در این دوره مورد ارزیابی قرار گرفتند، امسال ما تورم همپوشانی داریم، مشارکت داوران ما هم بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. همه افرادی که امشب جایزه می‌گیرند آرای ۴۰۰ نفر را دریافت کردند و هر برنده از دل یک رقابت تنگاتنگ بالا می‌آید.»

او ادامه داد: «نکته دیگر ما جزو مردم هستیم و جز آنان هیچ اتکایی نداریم و با نفس آن‌ها زندگی می‌کنیم، باید قدر این مردم را دانست به آن‌ها احترام گذاشت. اگر بخش کوچکی از جامعه در شرایط بدی به سر می‌برند که چندان کوچک هم نیستند باید با آن‌ها همدلانه برخورد کنیم. فقط به برکت این نفس‌هاست که صنعت تصویر ایران رشد پیدا کرده و آن‌ها باید به ما اعتبار می‌دهند و باید قدرشان را بدانیم.»

سپس نوبت به اهدای جوایز رسید و در بخش اول رامین حیدری فاروقی و مرتضی رزاق کریمی برای اهدای تندیس خانه سینما به بهترین مستند سال روی صحنه آمدند و تندیس بهترین فیلم کوتاه مستند به یاسر طالبی برای فیلم «دلبند» رسید.

جایزه بردن شهردار تهران در یک مراسم سینمایی

همچنین تندیس بهترین فیلم بلند مستند به پیروز حناچی، شهردار تهران برای فیلم «زمستان است» رسید. او پس از دریافت جایزه بیان کرد: «از همکارانم در خانه سینما تشکر می‌کنم و یادی می‌کنم از سیف الله داد که بنیانگذار این برنامه بودند. فیلم «زمستان است» از آنجایی ساخته شد که من در سفری به خیابان استقلال ترکیه رفتم به این نتیجه رسیدم که این تجربه را تکرار کنم چرا که ما هم خیابان لاله زار را داریم که قدیمی‌ترین خیابان تهران است. تلاش بر این بود که به ارزش‌های شهرمان اشاره کنیم و تلاش بر این است که این خیابان را به شخصیت اصلی خودش که زمانی درگاه تجدد کشور بود برگردانیم.»

در ادامه مراسم روانبخش صادقی و بابک برزویه برای اهدای جایزه بهترین فیلم انیمیشن روی صحنه آمدند و تندیس این بخش به بهرام عظیمی برای فیلم «سیم ششم» رسید.

سپس وحید جلیلوند و امیر آقایی برای اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه روی صحنه آمدند، تندیس شایستگی بهترین فیلم کوتاه داستانی به سیاوش شهابی برای فیلم «تشریح» اهدا شد.

همچنین شاهرخ فروتنیان و افسانه چهره‌آزاد برای اهدای تندیس بهترین جلوه‌های ویژه بصری روی صحنه آمدند. تندیس شایستگی در این بخش به جواد مطوری برای فیلم «سرخپوست» تعلق گرفت.

در ادامه این جشن نوبت به تندیس بهترین جلوه‌های ویژه میدانی رسید و برای اهدای این جایزه فرشته طائرپور و اصغر پورهاجریان روی صحنه آمدند و محسن روزبهانی برای فیلم «تنگه ابوقریب» این تندیس را دریافت کرد.

سپس نوبت به تندیس شایستگی بهترین چهره‌پردازی رسید و ستاره اسکندری پیش از معرفی برگزیده گفت: «آرزوی صلح، آرامش و رفع همه سوتفاهم‌ها را برای اهالی خانه سینما دارم.» این تندیس به ایمان امیدواری برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

در ادامه مراسم رعنا آزادیور و حسن زاهدی برای اهدای تندیس بهترین صدابرداری روی صحنه آمدند و جایزه این بخش به رشید دانشمند برای فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» تعلق گرفت.

همچنین محمدرضا دلپاک و میلاد کی‌مرام برای اهدای تندیس بهترین صداگذاری روی صحنه آمدند و جایزه این بخش به امیرحسین قاسمی برای فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

برای اهدای تندیس بهترین طراحی لباس سارا خالدی زاده و غزل شاکری روی صحنه آمدند و این جایزه به محمدرضا شجاعی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» رسید.

سپس آتوسا قلمفرسایی و همایون ارشادی برای اهدای تندیس بهترین طراحی صحنه روی صحنه آمدند و جایزه این بخش به کیوان مقدم برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد.

کوروش تهامی و فریدون شهبازیان برای اهدای تندیس بهترین موسیقی متن روی صحنه آمدند و جایزه این بخش به حامد ثابت برای فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» رسید.

فرهاد اصلانی یاد مهران مدیری را زنده کرد

در ادامه این جشن نوبت به اهدای جوایز بخش بازیگری رسید و طناز طباطبایی و مسعود رایگان برای اهدای تندیس نقش مکمل مرد روی صحنه آمدند، این جایزه به فرهاد اصلانی برای فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

به قول آقای مهران مدیری که جایشان خالی است در سریال «هیولا»، خدا را شکر. خدا را شکر به خاطر همه اتفاقاتی که در این روزگار شاهدش هستیم، از همه دوستان خوبم در «مغزهای کوچک زنگ زده» و همچنین هومن سیدی بسیار ممنونم.»

همچنین گوهر خیراندیش و آتیلا پسیانی برای اهدای تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن روی صحنه آمدند و فرشته صدرعرفایی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» جایزه این بخش را دریافت کرد.

صدرعرفایی پس از دریافت جایزه گفت: «از اعضای آکادمی و سینماگران محترم که در کنارشان رشد کردم متشکرم، امیدوارم که همیشه یک خانواده بمانیم، خانواده‌ای که همدیگر را دوست داریم و در جهت اعتلای سینمای ایران به هم کمک می‌کنیم. از خانه سینما بابت حضورش بسیار ممنونم.»

سپس بخشی از این مراسم به مسعود ولدبیگی، گریمور پیشکسوت سینمای ایران تقدیم شد و عبدالله اسکندری که برای اهدای تندیس بهترین تدوین روی صحنه حضور پیدا کرده بود، گفت: «برای استاد خودم آقای ولدبیگی عزیز آرزوی سلامتی می‌کنم که برای سینمای ایران خیلی زحمت کشیدند، همچنین از آقای شاهسواری و بچه‌های سینما تشکر می‌کنم که از پیشکسوت‌های سینما یاد می کنند، باید هر وقت می‌شود مثل چنین مراسمی از این گوهرها غبارروبی کنیم.»

در ادامه بهرام دهقانی، تدوینگر پیشکسوت تندیس بهترین تدوین را از پانته‌آ پناهی‌ها و عبدالله اسکندری برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» دریافت کرد و گفت: «از کل خانه سینما که این ۳۵ سال من را تحمل کردند، تشکر می‌کنم و احتمالا الان می‌گویند باز این آمد. ای کاش «متری شیش و نیم» جایزه‌های دیگری گرفته بود این اولین جایزه این فیلم در جشن امشب است.»

فردوسی‌پور حضار را غافلگیر کرد

تندیس بهترین فیلم‌برداری جشن خانه سینما هم با اعلام پریناز ایزدیار و تورج منصوری به هومن بهمنش برای فیلم سینمایی «سرخپوست» رسید. البته در این جشن دیگری هم در در دل این جشن برگزار شد و آن هم جشن تولد پریناز ایزدیار بود.

جایزه بهمنش پایان جوایز «سرخپوست» نبود و عادل فردوسی‌پور و مازیار میری با حضور روی صحنه، تندیس بهترین بازیگر مرد را به نوید محمدزاده برای ایفای نقش در این فیلم اهدا کردند.

در ادامه جشن خانه سینما فاطمه معتمدآریا برای اهدای تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن روی صحنه آمد و جایزه این بخش را سارا بهرامی برای فیلم سینمایی «دارکوب» دریافت کرد.

سپس نوبت به اهدای تندیس بهترین فیلمنامه رسید و سروش صحت و فرهاد توحیدی این جایزه را به محسن امیریوسفی برای فیلم سینمایی «آشغال های دوست داشتنی» اهدا کردند.

در بخش دیگر این جشن، بهمن فرمان آرا و همایون اسعدیان برای اهدای تندیس بهترین کارگردانی روی صحنه آمدند و سعید روستایی برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» جایزه این بخش را دریافت کرد.

همچنین نوبت به اهدای تندیس بهترین فیلم جشن بیست و یکم رسید و به همین منظور، منوچهر محمدی، هارون یشایایی و حسین انتظامی برای اهدای جایزه روی صحنه آمدند. این جایزه به مجید مطلبی برای فیلم سینمایی «سرخپوست» رسید.

نامزدهای بهترین فیلم:

۱- تنگه ابوقریب به تهیه‌کنندگی  سعید ملکان

۲- سرخپوست به تهیه‌کنندگی  مجید مطلبی

۳- شبی که ماه کامل شد به تهیه‌کنندگی  محمدحسین قاسمی

۴- متری شیش و نیم به تهیه‌کنندگی  سید جمال ساداتیان

۵- مغزهای کوچک زنگ زده به تهیه‌کنندگی  سعید سعدی

نامزدهای بهترین کارگردانی:

۱- محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست

۳- نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم

۵- هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین فیلمنامه:

۱- محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال‌های دوست‌داشتنی

۲- پیمان معادی برای فیلم بمب یک عاشقانه آرام

۳- نیما جاویدی  برای فیلم  سرخ‌پوست

۴- سعید روستایی  برای فیلم  متری شیش و نیم

۵- هومن سیدی  برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن:

۱- شیرین یزدان‌بخش  برای فیلم  آشغال‌های دوست داشتنی

۲- الهام کردا برای فیلم به دنیا آمدن

۳- سارا بهرامی برای فیلم دارکوب

۴- الناز شاکردوست برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۵- باران کوثری برای فیلم عرق سرد

۶- مرجان اتفاقیان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد:

۱- نوید محمدزاده  برای فیلم  سرخپوست

۲- هوتن شکیبا برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- امیر جدیدی  برای فیلم  عرق سرد

۴- پیمان معادی برای فیلم متری شیش و نیم

۵- نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

۱- ستاره پسیانی  برای فیلم  سرخپوست

۲- فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- شبنم مقدمی  برای فیلم  شبی که ماه کامل شد

۴- سحر دولتشاهی  برای فیلم  عرق سرد 

۵- لیلی رشیدی  برای فیلم  عرق سرد 

 

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

۱- سیامک انصاری  برای فیلم  بمب یک عاشقانه آرام

۲- آرمین رحیمیان برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۳- نوید محمدزاده  برای فیلم  متری شیش و نیم

۴- فرهاد اصلانی  برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

۵- نوید پورفرج  برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

 

نامزدهای بهترین فیلمبرداری:

۱- حمید خضوعی ابیانه برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- هومن بهمنش برای فیلم سرخپوست

۳- علیرضا زرین‌دست برای فیلم سرو زیر آب

۴- حمید خضوعی ابیانه برای فیلم غلامرضا تختی

۵- پیمان شادمانفر برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

 

نامزدهای بهترین تدوین:

۱- مصطفی خرقه‌پوش برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی

۲- میثم مولایی برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- عماد خدابخش برای فیلم سرخپوست

۴- بهرام دهقانی برای فیلم متری شیش و نیم

۵- مهدی سعدی- هومن سیدی برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

 

نامزدهای بهترین طراحی صحنه:

۱- جهانگیر میرزاجانی  برای فیلم  آخرین بار کی سحر را دیدی؟

۲- محمدرضا شجاعی  برای فیلم  شبی که ماه کامل شد

۳- کیوان مقدم برای فیلم غلامرضا تختی

۴- بهزاد آدینه برای فیلم مارموز

۵- محسن نصرالهی برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

 

نامزدهای بهترین طراحی لباس:

۱- جهانگیر میرزاجانی برای فیلم آخرین بار کی سحر را دیدی؟

۲- زهرا صمدی برای فیلم چراغ‌های ناتمام

۳- محمدرضا شجاعی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- غزاله معتمد برای فیلم  متری شیش و نیم   

۵- مارال جیرانی برای فیلم  مغزهای کوچک زنگ زده  

 

نامزدهای بهترین صدابرداری:

۱- محمود سماک‌باشی  برای فیلم  آشغال‌های دوست داشتنی

۲- رشید دانشمند برای فیلم تنگه‌ ابوقریب

۳- عباس رستگارپور برای فیلم سرو زیر آب

۴- مهدی صالح کرمانی برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۵- بهمن اردلان برای فیلم مارموز

۶- ایرج شهزادی برای فیلم متری شیش و نیم

۷- مهران ملکوتی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

 

نامزدهای بهترین صداگذاری:

۱- امیرحسین قاسمی برای  فیلم تنگه ابوقریب

۲- آرش قاسمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد   

۳- حسین ابوالصدق برای فیلم قانون مورفی

۴- سید علیرضا علویان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده 

۵- سید محمود موسوی‌نژاد برای فیلم من دیوانه نیستم

 

نامزدهای بهترین موسیقی:

۱- کارن همایونفر  برای فیلم اتاق تاریک

۲- حامد ثابت برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- بهزاد عبدی برای فیلم سرو زیر آب

۴- ستار اورکی برای فیلم ماهورا

۵- پیمان یزدانیان برای فیلم متری شیش و نیم  

 

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی:

۱- سعید ملکان  برای فیلم  تنگه ابوقریب

۲- زهرا کمالی- فاطمه کمالی برای فیلم دارکوب

۳- ایمان امیدواری برای فیلم سرخپوست

۴- ایمان امیدواری برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۵- سعید ملکان برای فیلم غلامرضا تختی

 

نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری:

۱- محمد لطفعلی  برای فیلم  بمب یک عاشقانه آرام

۲- جواد مطوری - محسن خیرآبادی- محمد برادران برای فیلم تنگه ابوقریب

۳- جواد مطوری برای فیلم سرخپوست

۴- فرید ناظر فصیحی برای فیلم  شبی که ماه کامل شد

۵- جواد مطوری برای فیلم قانون مورفی

 

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:

۱- محسن روزبهانی برای فیلم تنگه ابوقریب

۲- محسن روزبهانی برای فیلم سرو زیر آب

۳- آرش آقابیگ برای فیلم شبی که ماه کامل شد

۴- حمید رسولیان برای فیلم ماهورا

۵- ایمان کرمیان برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

 

نامزدهای بهترین فیلم مستند:

۱- بهارستان خانه ملت به تهیه‌کنندگی بابک بهداد

۲- خانه‌ای برای تو به تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی

۳- زمستان است به تهیه‌کنندگی پیروز حناچی

۴- روزی که رفت به تهیه‌کنندگی هادی معصوم دوست

۵- تمام چیزهایی که جایشان خالی است به تهیه‌کنندگی زینب تبریزی

۶- خط باریک قرمز به تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر- فرزاد خوشدست

 

نامزدهای بهترین کارگردانی فیلم مستند:

۱- یاسر طالبی برای فیلم دلبند

۲- لقمان خالدی برای فیلم مهمانی خداحافظی

۳- مینا مشهدی مهدی برای فیلم آنجا که باد می‌وزد

۴- پناه بر خدا رضایی برای فیلم چشم‌ها و دست‌ها

۵- مهدی نورمحمدی برای فیلم آواز جغد کوچک

۶- کامران حیدری برای فیلم واکس چه

 

نامزدهای بهترین فیلم کوتاه:

۱- سیاوش شهابی برای فیلم تشریح

۲- کریم لک‌زاده برای فیلم ماچ سینمایی

۳- حامد اصلانی برای فیلم اس S

۴- رقیه توکلی برای فیلم حلق‌آویز

۵- علی پاک‌نیا برای فیلم پاندای قرمز

۶- سید مهدی موسوی برزکی برای فیلم عزیز

 

نامزدهای بهترین فیلم انیمیشن:

۱- ملیحه غلامزاده برای فیلم کلاف

۲- بهرام عظیمی برای فیلم سیم ششم

۳- سمانه شجاعی برای فیلم جسم خاکستری

۴- مهین جواهریان برای فیلم زر زری کاکل زری

۵- آریا نسب فیضی برای فیلم آقای بی‌تفاوت

مجله خواندنی ها
عناوین برگزیده
پربیننده ترین
پاورقی
گزارش تصویری
علی بابا (ماه دوم)