به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات مقدماتی با 1+5
کد خبر: ۱۲۷۷۰
۱۱ تير ۱۳۸۷ - ۱۳:۰۸
تعلیق موقت غنی سازی اورانیوم به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات مقدماتی ایران با گروه 1+5 مورد پذیرش تهران قرار خواهد گرفت.

به گزارش فرارو به نقل از یک منبع آگاه ،  در صورت ارایه درخواست رسمی پیشنهاد تعلیق 6 هفته ای غنی سازی اورانیوم، به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات مقدماتی با گروه 1+5 مورد پذیرش تهران قرار می گیرد.

روز گذشته برخی نمایندگان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به نقل از غلامرضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی از موافقت كشورمان برای مذاكره با 1+5 و آغاز اين مذاكرات از هفته آينده خبر داده بودند.

رییس سازمان انرژی اتمی روز گذشته دعوت کمیسیون انرژی مجلس را برای حضور در جمع نمایندگان اجابت کرد و به همراه معاونانش در کمیسیون انرژی گزارشی از برنامه ها و ماموریت های این سازمان ارائه داد.

در پایان این نشست برخی از نمایندگان به ارایه گزارشی از مباحث مطرح شده پرداختند. سيد عماد حسيني با اشاره به اظهارات رييس سازمان انرژي اتمی از پرونده هسته ای ایران، به ایسنا گفت:« مسوولان ذی ربط تاكيد كردند كه مذاكره با 1+5 را پذيرفته‌اند و اين مذاكرات از هفته‌ آينده شروع خواهد شد و نيز خاطرنشان كردند كه قطعنامه‌ها هيچ‌گونه مسايل جديدي در بر ندارد، اما مشوق‌هاي آنها با هم متفاوت است.»

در حالی غلامرضا آقازاده از پذیرش مذاکره ایران با گروه1+5 خبر می دهد که این گروه پیش شرط آغاز مذاکرات را پذیرش بسته پیشنهادی ارایه شده از سوی ایران عنوان کرده بود.

در بسته ی پیشنهادی گروه 1+5 که توسط خاویر سولانا مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران سیاسی کشورهای عضو گروه 1+5 به غیر از آمریکا در تاریخ 25 خرداد ماه به مقامات رسمی ایران ارایه شد، آمده است:« به منظور دستيابي به راه حلي جامع، دراز مدت و مناسب براي مساله هسته‌اي ايران که با قطعنامه‌هاي مربوط سازمان ملل متحد سازگار باشد، در تکميل پيشنهاد ارائه شده به ايران در ژوئن 2006 (تيرماه 1385) که هنوز به قوت خود باقي است، موارد زير ( شامل مشوق های در حوزه های چون انرژی هسته ای،سیاسی،اقتصادی، توسعه کشاورزی، محیط زیست و زیرساخت ها) به عنوان سرفصل‌هاي مذاکره مابين کشورهاي چين، فرانسه، آلمان، ايران، روسيه، بريتانيا و ايالات متحده آمريکا به همراه نماينده عالي اتحاديه اروپا، تا زماني که ايران به شکل تصديق پذير تمام فعاليت هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري خود را به حالت تعليق در آورد، پيشنهاد مي‌شود.»

بر این اساس همانطور که در مقدمه بسته پیشنهادی به صراحت عنوان شده است مذاکره با گروه 1+5 زمانی آغاز می شود که تهران مشوق ها را در ازای تعلیق غنی سازی اورانیوم بپذیرد. این در حالی است که با توجه به تاکید تهران بر ادامه غنی سازی اورانیوم و برخورداری از این حق، که تعلیق را در این شرایط به نوعی عقب نشینی وشکست در مواضع پیشین خود قلمداد می کند، از قبل پیش بینی می شد که این بسته هم به سرنوشت دیگر پیشنهادات غرب دچار شود.

با این حال پس از بازگشت سولانا از ایران ، برخی از رسانه های غربی از ارایه پیشنهاد دیگری جدا از آنچه در بسته پیشنهادی گروه 1+5 ذکر شده، در مذاکرات حضوری میان مقامات ایرانی با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر دادند.

خبرگزاري رويتر به نقل از ديپلمات‌ها از لندن گزارش داد كه قدرت‌هاي بزرگ مذاكرات مقدماتي درباره برنامه هسته‌اي را به ايران پيشنهاد كردند مشروط بر آنكه به مدت شش هفته غني سازي اورانيوم را در سطح فعلي و در ازاي توقف حركت به سوي تحريم‌هاي سخت‌تر محدود كند. براساس این گزارش ،خاوير سولانا اين پيشنهاد را در طول مذاكرات تهران مطرح كرده است.

ديپلمات ها گفتند که طبق پيشنهاد «تعليق در ازاي تعليق» ايران  غني سازي را با افزايش دستگاه هاي سانتريفيوژ در يك دوره شش هفته‌اي گسترش نمي دهد و در طول اين دوره قدرت هاي بزرگ هم حركت به سوي سخت‌تر كردن تحريم‌هايي را كه در حال حاضر اجرا مي شوند، متوقف مي‌كنند.

اين دوره موقت ، انجام « پيش مذاكرات» را ممكن مي سازد تا در خصوص پارامترهايي براي مذاكرات رسمي براي به اجرا در آوردن مشوق‌ها توافق شود و در اين زمان ايران بايد به طور كامل غني سازي را تعليق كند و فراتر از توقف در گسترش سانتريفيوژها اقدام كند.

اين ديپلمات‌ها كه خواستند نامشان ذکر نشود، افزودند كه مذاكرات رسمي تا شش هفته در نظر گرفته شده است كه در طول آن تعليق غني سازي ادامه مي يابد.

ارایه این پیشنهاد از سوی سولانا، توسط سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تایید شد. محمد علی حسینی هفته گذشته در نشست خبری خود با حضور نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی با تایید ارایه این پیشنهاد از سوی سولانا گفت:« این پیشنهاد در مذاکرات شفاهی ارایه شده است.همچنین برخي پيشنهادها هم از سوي طرفين مطرح شده كه بايد بررسي و بعدا درباره آنها اظهار نظر شود.»

برهمین اساس پیشنهاد تازه گروه 1+5 که رویکردی مترقیانه تر از پیشنهاد های قبلی این گروه دارد، با اقبال بیشتری مواجه شده و تهران با دیدی روشن به بررسی آن پرداخته است.

در همین حال موید حسینی منشی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون انرژی با غلامرضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی، در گفتگو با خبرنگار فرارو گفت:« رییس سازمان انرژی اتمی درمورد پرونده هسته ای ایران وآغاز مذاکرات با گروه 1+5 به نکات مثبتی اشاره کرد. از آن جمله می توان به پذیرش در اختیار داشتن 3000 سانتریفیوژ از سوی غرب اشاره کرد.»

وی افزود:« به گفته آقای آقازاده غرب در حال حاضر پذیرفته است که تهران همین تعداد سانتریفیوژ را در اختیار داشته باشد اما برای آغاز مذاکرات ،  از توسعه و افزایش آن جلوگیری کند.»

منشی کمیسیون انرژی تاکید کرد:« رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که بسته پیشنهادی گروه 1+5 با دریافت پیشنهاد تازه به طور کامل رد نشده است،این پیشنهاد هم در حال بررسی است و تا آخر هفته پاسخ آن رسما اعلام خواهد شد.» 

در همین حال یک منبع آگاه که نخواست نامی از وی برده شود در گفتگو با خبرنگار فرارو گفت:« پیشنهاد تعلیق 6 هفته ای توسعه غنی سازی اورانیوم مورد پذیرش تهران قرار گرفته است و در صورت درخواست رسمی، به صورت سندی مکتوب با موافقت تهران روبرو خواهد شد تا از این طریق مذاکرات مقدماتی با گروه 1+5 آغاز شود.»

وی افزود:« از آخر هفته جاری هم مذاکرات برای دریافت رسمی این پیشنهاد و بررسی دیگر ابعاد آن با نمایندگان گروه 1+5 آغاز خواهد شد.»
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
نمایندگان مجلس در گفتگو با فرارو تحلیل کردند
حسن روحانی رییس جمهوری در کنفرانس خبری در پاسخ به خبرنگار روزنامه کیهان درخصوص تاکید رهبری بر فاصله‌گذاری دولت با فتنه گران...
آیا همه چیز پیچیده‌تر شده است؟
این هفته، هفته آغاز مذاکرات هسته ای است؛ البته نه میان ایران و همه کشورهای عضو گروه 1+5، بلکه میان مذاکره کننده ارشد هسته ای...
پربیننده ترین ها
چند رسانه‌ای
تاریخ
نیازمندیها
استخدامِ کارمند در آژانس مسافرتی پرگار
استخدام کارمند در آژانس مسافرتی پرگار 1. کارمند بخش تبلیغات، آشنا به امور شبکه و سایت. 2. کارمند فروش تور داخلی. 3. کارمند فروش تور خارجی. ترجیحا کارمند خانم با حداقل 3 سال سابقه کاری. 021-44482168 آژانس مسافرتی پرگار.
ترجمه مقاله
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه متن، مقاله و کتاب. سفارش آنلاین.
شباویز شایگان
کانون تبلیغاتی شباویز شایگان. طراحی و چاپ حرفه‌ای کاتالوگ، بروشور، کتابِ نمایشگاهی و... طراحی و اجرای غرفه‌آرایی. عکاسی صنعتی. جذب آگهی برای تابلوهای تبلیغاتی آزادراه تهران-پردیس. www.shabavizshaygan.com. شماره تماس: 88442078.
فروش و شراکت دامداری
دامداری با ظرفیت 300 راس گاو. واقع در پانزده کیلومتری جاده اردبیل به سمت مشکین‌شهر. برای فروش و شراکت.‬‎ 09122702621
تور استانبول
آژانس مسافرتی تفریحات مجری مستقیم تورهای ارزان قیمت ترکیه. استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش‌آداسی. پیکاپ‌ویزا. www.safarturkey.com 021-88505454.
تورهای تابستانی ویژه وارزان قیمت
الیت گشت88900313-021. مجری مستقیم تورهای استانبول، آنتالیا، آلانیا، کوش آداسی، بدروم، مارماریس، ازمیر، قبرس، بلغارستان، گرجستان، مالزی، بالی، سنگاپور، دبی، هن، تایلند،جزایر سنتوزا،ارمنستان. برای اطلاع از تورهای لحظه آخری وارزان قیمت عدد 1 را به 3000590700ارسال نمایید. آدرس:خیابان میرزای شیرازی پلاک 40
کتاب
نهج البلاغه، مترجم: غلامحسن الهی، ترجمه‌ای متفاوت و روان با نکته‌های برگزیده. 09121851903