بادامچیان: هواداران موسوی بدون نماد سبزی بیایند
کد خبر: ۳۴۲۱۷
۰۹ آبان ۱۳۸۸ - ۱۶:۵۱


فرارو- پس از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام(ره) همه ساله راهپیمایی به این مناسبت برگزار می گردد. امسال اما حواشی راهپیمایی روز 13 آبان جلوتر از متن به پیش می آید. 

به گزارش فرارو، پس از آنکه معترضان به نتیجه انتخابات در راهپیمایی روز قدس امسال با سر دادن شعارهای ویژه ای حضور پیدا کردند. برخی از فعالان سیاسی و حامیان دولت شدیدا به این حضور واکنش نشان داده و برخی شعارهای همچون «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» واکنش تند آنها را برانگیخت.
 
برخی افراد هشدار دادند اگر این مسئله بار دیگر تکرار شود با آن برخورد خواهد شد اما در برخی رسانه ها و سایت های اینترنتی فراخوان هایی برای حضور معترضان در راهپیمایی روز 13 آبان منتشر شده است. 

برخی از این فراخوان ها از طرفداران شان می خواهند مقابل سفارت روسیه تجمع کنند اما برخی دیگر مطرح می کنند که در همان مسیرهای اعلام شده رسمی حضور پیدا کنند. شایعه حضور مقابل سفارت روسیه سبب شده است که این سفارت خانه از ایران بخواهد در این روز به شدت از این آن حفاظت کند.

در این راستا همچنین سایت حامی دولت جوان آنلاین نیز چند روز پیش طی خبری مدعی شده بود که اعضای دفتر تحکیم وحدت طیف علامه قصد دارند در روز 13 آبان به سفارت روسیه حمله کرده و آنرا اشغال نمایند. 

درخواست حضور بدون نماد سبز و سردادن شعارهای تریبونی
احتمال حضور معترضان در مراسم 13 آبان اما سبب شده است که رسانه ها و شخصیت های سیاسی نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده و از سران این جریان بخواهند که طرفداران خود را مجاب کنند که بدون رنگ سبز با پرچم ایران در این مراسم حاضر شده و همان شعارهایی را بدهند که تریبون های دولتی اعلام می کنند. 

در این راستا اسدالله بادامچیان گفت: «آقایان موسوی، كروبی و خاتمی برای آن‌كه نشان دهند هنوز در خط انقلاب هستند برای روز 13 آبان با صدور بیانیه‌ای از هواداران خود بخواهند كه در این روز بدون هیچ نماد سبزی و با در دست داشتن پرچم ایران، تنها علیه استكبار جهانی شعار دهند.»

این نماینده مجلس در گفتگو با ایسنا، افزود: «این دسته و جریان می‌توانند بیایند و راه خود را از ملت جدا كنند، تا ملت متوجه شود كه راه اینان از اسلام و نظام جمهوری ولایی جداست، اما توصیه ما به سران این جریان این است كه از راه ملت جدا نشوند و در روز 13 آبان نیز همگام با مردم شعار مرگ بر آمریكا و مرگ بر اسرائیل سر دهند.»

بادامچیان با بیان این كه از هم اكنون شعار "13 آبان سبز" را برخی سر می‌دهند، گفت: «اگر حقیقتا سران این جریان این موضوع را قبول دارند، صراحتا اعلام كنند و بگویند ما راهمان را جدا كرده‌ایم و اگر چنین نیست اظهار برائت كنند.» 

پیش تر نیز روح الله حسينيان نماينده حامی دولت در مجلس، با اشاره به تجمع معترضان دولت در روز قدس و سردادن شعارهای خاص گفته بود: «من خوشحال مي شوم که اين جريان 13 آبان هم به ميدان بيايد و در مقابل جريان انقلابي که امام آن را انقلاب دوم ناميد شعار سر دهد تا معلوم شود چه کساني دنبال آشوب هستند.»وي گفته بود: ‌«از خدا مي خواهيم که آنها هم بيايند و افکار و عقايد خود را اعلام کنند.»

آیت الله جنتي امام جمعه موقت تهران نیز در خطبه های نماز جمعه روز بیست و چهارم مهر در مورد احتمال حضور معترضان در راهپیمایی روز 13 آبان گفته بود: «عده‌اي كه مهره دست افراد ديگر به شمار مي‌روند و نقشه‌هايي نيز براي روز قدس و دانشگاه‌ها در سر داشتند كه خنثي شد براي روز 13 آبان نيز برنامه‌هايي دارند.»

خطيب موقت نماز جمعه تهران در ادامه گفته بود: «چنين اقداماتي پيش از آن است كه دستگاه قضايي با آن برخورد كند زيرا تلاش براي تحت‌الشعاع قرار دادن چنين روزهايي مانند روز 13 آبان از جايي ناشناخته هدايت داده مي‌شود و افرادي كه امروز در صحنه حاضر هستند، اسباب‌بازي اين كنترل‌كنندگان پشت پرده فتنه‌گران بايد به هوش بيايند و توبه كنند تا رأفت اسلامي شامل حال آنها شود. آيا كسي به قاتل خود گل مي‌دهد كه نظام ايران به فتنه‌گران گل تقديم كند.»

از دیگرسو همچنین روزنامه کیهان نیز طی مطلبی سه رویکرد را که به زعم آن پیش روی معترضان دولت است مطرح کرد. این سه رویکرد از نظر کیهان سه گزینه زیر هستند:

1- نشان دادن پای بندی به اصول و موضع گیری صریح در قبال توطئه انحراف در برگزاری وزین و تأثیرگذار مراسم 13 آبان.

2- سكوت منفعلانه در قبال این توطئه آشكار. 

3- اعلام موضع و صدور بیانیه و بهره برداری نازل گروهی و جناحی و به حاشیه راندن شعار مرگ بر آمریكا با طرح مسائل فرعی.

کیهان در این باره می نویسد: «در این ارتباط انتخاب گزینه دوم و سوم بخصوص سكوت در قبال این توطئه و هجمه عریان دشمن به آموزه های امام راحل در تلاش برای به حاشیه كشاندن شعار دشمن شكن مرگ بر آمریكا و جایگزینی شعارهای انحرافی- حتی اگر شعارهای به حقی هم باشد- قطعا چیزی جز رضایت و پایكوبی شیطان بزرگ را درپی نخواهد داشت.به راستی مگر تلاش آمریكا تاكنون چیزی جز كمرنگ نمودن شعار مرگ بر آمریكا و در نهایت محو تدریجی آن بوده است؟به هر صورت ارزیابی مردم از جریانات سیاسی و نخبگان در خصوص میزان دلبستگی آنان به كلیت جمهوری اسلامی و پای بندی به آرمان های امام راحل منوط به نحوه انتخاب گزینه های فوق خواهد بود.» 

درخواست مجوز
فارغ از واکنش حامیان دولت به احتمال حضور معترضان در مراسم 13 آبان اما برخی گروه های اصلاح طلب برای برگزاری تجمع مستقل در این روز از وزارت کشور درخواست مجوز کردند. 

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها یکی از تشکل های اصلاح طلب است که درخواست تجمع کرده است اما تاکنون خبری منوط بر موافقت وزارت کشور با این درخواست منتشر نشده است. 

گرامیداشت اصلاح طلبانه روز "13 آبان"

در همین راستا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز با صدور بیانیه ای ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ امام(ره)، شهدای دانش‌آموز و دانشجویان پیرو خط امام بر گرامیداشت روز 13 آبان از سوی مردم تاكید كرد.

در بخش‌هایی از این بیانیه با اشاره به فضای سیاسی و اجتماعی كشور در چند ماه اخیر و اخبار و شنیده‌ها در مورد بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات بر رسیدگی به پرونده این افراد به صورت قانونی تاكید شده و آمده است: «این شورا حمایت و قدردانی خود را از خانواده‌های نخبگان سیاسی، اجتماعی و علمی كشور كه در بازداشت هستند، اعلام می‌دارد.» 

بیانیه "شماره 14" در مورد "13 آبان"

میرحسین موسوی نیز در بیانیه شماره 14 خود در این باره نوشته است: «آنک سیزدهم آبان، این سبزترین روز سال دوباره از راه می‌رسد. آیا امروز قابل‌تصور است که حرکت مردم بر اثر بازداشته شدن همراهی از همراهی خاموش شود؟ اگر اینگونه باشد دستاوردهای چهل و پنج سال تاریخ معاصر خود را از دست داده‌ایم، و اگر چنین نباشد این نشانه‌ای از ریشه‌های انقلابی ماست. ما به اتکای این ریشه‌هاست که سبز شده‌ایم، ریشه‌هایی که اگر از آنها دور شویم به همان چیزی تنزل خواهیم کرد که مخالفان مردم آرزو می‌کنند. به این خاطر است که جا دارد با هر تلاش افراطی در این جهت برخوردی احتیاط‌آمیز داشته باشیم.»

موسوی در بیانیه خود تاکید کرده است: «سیزدهم آبان میعادی است تا از نو به یاد آوریم که در میان ما مردم رهبرانند. این روز عزیز را به ملت ایران تبریک می‌گویم.»

اگرچه در بیانیه میرحسین موسوی و اعلام نظرهای سایر شخصیت ها و گروه های اصلاح طلب بر گرامیداشت روز 13 آبان تاکید شده است اما هیچکدام از آنها به صورت رسمی از طرفداران خود برای حضور در مراسم این روز دعوت نکرده اند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث ترین
پربیننده ترین ها
چند رسانه‌ای
تاریخ
نیازمندیها
آژانس مسافرتی بهنود گشت
برگزارکننده تخصصی‌ترین تورهای امارات و استانبول. پروازهای روزانه چارتری. تورهای لحظه آخری بهنود گشت 87710-021 www.behnoudgasht.ir
ترجمه مقاله
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه متن، مقاله و کتاب. سفارش آنلاین.
دارالترجمه
ترجمه رسمی مدارک مهاجرت، مناقصات بین المللی، ترجمه فوری با تایید دادگستری و خارجه.
آژانسِ مسافرتی الهه الماس
برگزار کننده تور و پروازهای چارتری. روزانه. در کلیه مسیرهای داخلی و خارجی. تورهای ارزان قیمت چین و تایلند. 88912884-021 (50 خط) www.elahealmas.ir
تور استانبول
آژانس مسافرتی تفریحات مجری مستقیم تورهای ارزان قیمت ترکیه. استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش‌آداسی. پیکاپ‌ویزا. www.safarturkey.com 021-88505454.
کتاب
نهج البلاغه، مترجم: غلامحسن الهی، ترجمه‌ای متفاوت و روان با نکته‌های برگزیده. 09121851903