کد خبر: ۷۹۳۶۱
۰۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۸:۱۹

 
این جوابیه را حامد بهداد در پاسخ به فریبرز عرب‌نیا نوشته است که در برنامه تلویزیونی هفت بی اشاره مستقیم، بهداد را به مجنون وار رفتار کردن به بهانه مارلون براندو بودن متهم کرده بود.  

متن یادداشت حامد بهداد خطاب به فریبرز عرب‌نیا را بخوانید:

شنیده ام در برنامه ی هفت در جهت تغییر مسیر فرهنگی سینمای جهان، یک مشت افاضات ایراد کرده اید و پای از گلیم ادب فراتر نهاده، به قصد اهانت، تلویحا مرا بازیگری مجنون و بدور از اصول اخلاق حرفه ای که به فکر سرنوشت مردم نیست، خوانده اید. گویا نامی هم از مارلون براندو برده بودید. از صنعت ایهام استفاده کردید یا دغدغه ی ادب داشتید؛نمی دانم.اما شما که با بدعنقی و تفرعن پوک، فضای کاری را عصبی و زشت می کنید، دم از اخلاق حرفه ای نزنید! 

فضای فرهنگی به شدت با سانسور مواجه است. متولی رسانه نمی داند به جای فرصت دادن به لودگی فکری ،باید فضایی برای تنفس فکری تدارک ببیند وگرنه تلویزیون جای عقده گشایی شخصی نیست که اجازه ی اهانت به دیگران را به امثال شما بدهد. اینها، همه از عدم تمرین صحیح آزادی بیان است.اما شما هم گویا گرفتار توهم سختی شده اید. اینکه مردم به تماشای سریال مختار می نشینند ،ربطی به توانایی محدود شما در بازیگری و ایفای نقش مختار ندارد.
 
کرور کرور پول نفت از بیت المال هزینه ی ساخت سریال های تلوزیونی می شود تا مردم با تماشای اعتقاداتشان به وجد بیایند. شاید هر بازیگر دیگری هم جای شما بود از اینهمه مواجهه با لبخند عمومی دچار توهم می شد. والا شما قبل از مختار کجا بودید و بعد از آن کجا هستید؟ شکلات داغ؟! مدهوش آن یال و کوپال و اسب و درشکه ی آراسته به صنعت گریم و طراحی نشوید. غره به دوبله ی سریال در چند کشور عربی نیز نباشید و وهم جهانی ورتان ندارد.
 
شما خیلی کمتر از آن هستید که بخواهید از موضع یک مدعی العموم درباره سرنوشت مردم اظهار نگرانی کنید. مگر شما متولی امور فرهنگی هستید؟ مگر نماینده اخلاق جامعه اید؟ مگر سینمای ایران به شما نمایندگی داده است؟چه کرده اید؟ چه کسی به شما این اجازه را داده که در قالب اظهار نظر به تخریب دیگران بپردازید ؟ مگر شما یک هنرپیشه بیشتر هستید؟ آنهم با مدرکی دون و سوادی نازل در حوزه ی بازیگری و مطالعاتی مقدماتی و عمومی در حد کارلوس کاستاندا و دون خوان.
 
نکند توهم فرهنگی بودن و روشن بینی دارید؟! پس تکلیف فلاسفه و جامعه شناسان و انسان شناسان و زبان شناسان و محققان چه می شود؟ کسانی که سینمای ایران و جهان را به صورتی جدی دنبال می کنند ،هیچ جایگاهی برای امثال من و شما قائل نیستند و اگر من درباره ی براندو زیاد می گویم ، به دلیل آنست که الگوی صحیح بازیگری را معرفی کرده باشم تا دانشجویان و علاقمندان بازیگری به واسطه هنرپیشه ای چون شما در جزیره ای کوچک محدود و گرفتار نشوند.
 
اتفاقا بر این عقیده ام که نقطه ضعف سریال مختار شیوه ی بازی شخص خود شماست. از این رو دستمزدی که به شما پرداخت شده از سرتان هم زیاد است و به گمانم آن مبلغ، حق بازیگرانی مثل فرهاد اصلانی و اکبر زنجانپور بوده است. از طرفی آن چنان دم از اخلاق حرفه ای می زنید که انگار همین دیروز از هالیوود به تهران آمده اید. 

یادم نمی رود روزی را که سر صحنه ی "پرتقال خونی" به خاطر اینکه سیروس الوند پیشنهاد متفاوتی داشت و به مذاقتان خوش نمی آمد، بر سرش نعره می کشیدید و بی ادبانه در حضور مردم وعوامل او را "تو" تو" می خواندید و احترام عدد سنش را نگاه نمی داشتید و با عربده کشی "منم" "منم" می زدید که " هرچه من می گویم." از عوامل پروژه ی مختار شنیدم به خاطر اخلاق خوشتان، سه روز به جایتان "بدل" گذاشته و شما را سر صحنه نخواسته و بی شما به فیلمبرداری ادامه داده بودند. 

در منزل خانم علیزاده، سام درخشانی به شما اظهار لطف کرد و گفت که از بچگی شما را دوست داشته ،اما شما با نهایت بی رحمی وقساوت در جواب گفتید: "شما هنوز هم بچه اید!" درجمع دیگری از دوستان به رامبد جوان اهانت کردید و او با فروتنی شما را پیشکسوت خود خواند. سر صحنه ی فیلم جرم احترام آقای کیمیایی را نگاه نداشتید و در حضور جمع به من که بازیگر آن فیلم و آماده ی برداشت پلان بودم، متلک گفتید،طوری که تمرکزم بهم ریخت و دیالوگهایم را فراموش کردم. 

شما اخلاق حرفه ای دارید؟ حیف آن همه زحمت که اقای کیمیایی برای شما کشید. وگرنه شما قبل از ایشان هنرور فیلم مسافران بودید. شما یک روز کاری پروژه ی سینمایی "جرم" را از فرط تنگ نظری به گند کشیدید ،چرا که از توفیق دیگران رنج می برید. سرصحنه ی "مختار" کسوت آقای زنجانپور را ندید گرفته و ایشان را که آنطرفتر ایستاده بوده، صدا زده و گفته اید "آقای زنجانپور یک دقیقه بیایید کارتان دارم" ...خاطر ایشان که صدها شاگرد تحویل جامعه ی هنری این مملکت داده، به شدت از شما مکدر است.
 
حرمت رسانه را نگه داريد ، سینما یا تلویزیون مقدس است شما نبايد از آن به عنوان وسیله ای در جهت خودکامگی و جاه طلبی خودتان استفاده کنید. سیروس الوند بر این عقیده است که عاطفه در فریبرز عرب نیا تعطیل است. گفته اید که فلانی مجنون است،من افتخار می کنم که بازیگری مجنون هستم ،چون اصل جنون است و عشق است، نه آن مشخصات من درآوردی که برای بازیگر کامل شدن در برنامه ی هفت بر شمردید؛ از جمله "قدرت و اراده "، "پایمردی و شجاعت" و "آنکه در فضای تنگ نگنجد "وغیره .

اینها که مشخصات "خلیل عقاب" است! اتفاقا بدانید که بازیگری اگر به هنر می رسد، محصول پردازش درونی ضعف ها و ترس ها و اضطراب هاست. جناب آقای متوسط! نزاکت داشته باشید و عقیده ی خود را در قالب ادب بیان کنید و دیگر به خاطر یک حرف پیش پا افتاده از مارلون براندو درباره ی انعکاس نور مهتاب روی برکه ی منزلش، از خود بی خود نشوید. اگر دمل پشت گردن ندارید، سر بالا آورید و به خود ماه بنگرید یا اگر شوق عارفانه دارید کمی تذکره الاولیاء بخوانید.گرچه از آنجا که شما را خوب میشناسم بر این نظرم که درون و بیرونتان یکی نیست. شما بهتر است نگران سرنوشت خودتان و فرزندتان باشید.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 6
انتشار یافته: 14
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:09 - 1390/11/11
53
67
عالی بود گل گفتی
پیمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:16 - 1391/02/05
53
27
دمت گرم، واقعا که حرف حساب زدی.
آوا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
11:21 - 1391/02/11
65
73
به نظر من آقای بهداد یکی از بهترین بازیگران مرد هستند . گل گفتی آقای بهداد عزیز.
پریسا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
18:40 - 1391/02/14
51
20
خوشم اومدخوب توپید بهش
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
21:52 - 1391/02/19
15
50
ایول خیلی چرت و پرت گفتی
م
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:52 - 1391/02/27
19
39
تو از احترام از عدد سن از تذکرت اولیا از مختار گفتی -شما که به کتاب علاقه داری برو نهج البلاغه رو که نگاه نکردی بخوان -ارزوی هر بازی کری بود که تو این سریال بازی کند حتی در نقش یه زندان بان -فکر مشهور شدن خوبه در صورتی که بزرک بشی -که اینو تو نقش شما در پرتقال خونی دیدیم
دلخون
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
19:47 - 1391/03/05
5
57
هیچ کدوم حق توهین کردن به هم رو نداشتن . هنری که هنرمنداش اینا باشن هنر دوستاشم از چهارتا مثل ما که ازشون طرفداری کنیم که بهتر نمیشه
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
12:44 - 1391/03/06
52
64
شما اصلاً در مورد آقای عرب نیا حرف نزنی بهتره اصلاً در این مقام نیستید.
شکوه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:43 - 1391/03/13
16
64
بهداد جون حرف هات مفت گران است بهتره نطق نفرمايي
mani
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:11 - 1391/03/21
35
59
شما بیخود می کنید که درمورد آقای عرب نیا اینطوری حرف میزنید.فکر نمی کنم در این حد باشید..
titi
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:08 - 1391/03/23
39
21
ممنون آقای بهداد، واقعا جو گرفتتش، فکر میکنه مردم به خاطر اون مختارنامه رو نگاه می کردن، نخیر محبوبیت این فیلم به خاطر شخصیت مختار بود نه شما...
soheila
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:20 - 1391/05/02
10
25
حامدبهدادوعرب نیا هردوشون ازبازیگران محبوب من هستن.ناراحت شدم وقتی دیدم باهم میجنگن
سپیده
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:20 - 1391/05/31
60
39
به نظر من آقای عرب نیا کاملا درست گفته چون من سره فیلم برداری مختارنامه اونجا بودم و شاهد همه ی سختی ها بودم!!!
سیما
|
UNITED STATES
|
13:28 - 1392/01/24
2
6
آقای بهداد حق تا حدودی با شماست...ابتدای متن رو که خوندم گفتم چقدر خوب که بهداد محترمانه از خودش دفاع می کنه،اما وسطاش....من شما رو خیلی دوست دارم اما دین ما میگه وقتی از کسی دلخوری یا حتی دشمنی آبروی گذشته ش رو نبر.حق با شماست اما این از اخلاق به دوره که از کارهای زشت و خودخواهی آقای عرب نیا صحبت به میون آوردین.ما همه عاشق مجنون بازی کردن شماییم و به طرز بازیتون افتخار می کنیم اما اینگونه رفتار در شان شما نیست...
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث ترین
پربیننده ترین ها
چند رسانه‌ای
تاریخ
نیازمندیها
ترجمه مقاله
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه متن، مقاله و کتاب. سفارش آنلاین.
آژانس مسافرتی بهنود گشت
برگزارکننده تخصصی‌ترین تورهای امارات و استانبول. پروازهای روزانه چارتری. تورهای لحظه آخری بهنود گشت 87710-021 www.behnoudgasht.ir
مشاور تبلیغات در اینترنت
تبلیغات در گوگل. فروش نرم افزار ارسال پیامک در VIBER. 185.000 تومان. طراحی سایت با قیمت مناسب. 021-44250263. 0912-7128505. نوید خادم. www.Googleinfo.ir
صرافی رویال
خرید و فروش ارز. سکه. ارسال حوالجات ارزی. تحویل اسکناس در کشورهای ترکیه، دبی و چین. 021-8928 www.sarafiroyal.com
دارالترجمه
ترجمه رسمی مدارک مهاجرت، مناقصات بین المللی، ترجمه فوری با تایید دادگستری و خارجه.
آژانسِ مسافرتی الهه الماس
برگزار کننده تور و پروازهای چارتری. روزانه. در کلیه مسیرهای داخلی و خارجی. تورهای ارزان قیمت چین و تایلند. 88912884-021 (50 خط) www.elahealmas.ir
تور استانبول
آژانس مسافرتی تفریحات مجری مستقیم تورهای ارزان قیمت ترکیه. استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش‌آداسی. پیکاپ‌ویزا. www.safarturkey.com 021-88505454.
کتاب
نهج البلاغه، مترجم: غلامحسن الهی، ترجمه‌ای متفاوت و روان با نکته‌های برگزیده. 09121851903