کد خبر: ۶۵۵۶
۱۵ دی ۱۳۸۶ - ۱۸:۲۱

حاج منصور ارضی، نوحه‌خوان شهیر تهرانی، به خاطر آمیختن مدح مذهبی و سیاست فی ما بین دعا و رثای امامان،آن هم با ادبیاتی کاملا غیر بهداشتی، زبانزد عام و خاص شده‌است.

وی سردمدار جنبش استقلال طلبانه‌ی مداحان در برابر وعاظ و علما نیز هست. تا پیش از پدیده‌ی حاج منصور، مداحان طفیلی مجالس وعاظ و عالمان بوده‌اند و در مقابل آنان حریم تواضع و شاگردی نگه می‌داشته‌اند. اما وی، پرچم استقلال برافراشت و اصحاب مجالس خویش را از درک محضر وعاظ عالم، مستغنی ساخت و راه را برای اشاعه‌ی آموزه های خرافی و جاهلانه، تحت لوای مذهب، هموار ساخت.

تسامح و تحمل اهل علم و دلسوزان دینی در برابر این جنبش نا‌میمون، بدون شک، ثمری تلخ خواهد داد و موجب تاسف و تاثر خواهد گردید.

آیا شود که مشفقان عالم و دین پرور، به زودی، راه را بر بنیان گذاران این نحله‌ی کژمدار که کژی مذهبی را به سیاست‌بازی نیز آلوده‌اند، به نیکی، سد کنند و جوانان پاک طینت خداجوی معرفت طلب را از دام جهل و خرافه برهانند؟!
                                                     ***

منصور ارضی" متولد اول اردیبهشت سال 1332 در منطقه‌ی خانی آباد تهران است. گفته‌می‌شود مداحی را از سن 5 سالگی تحت نظارت عموی خود حاج حسن ارضی که همراه با کسب و کار در بازار به مداحی هم اشتغال داشته، آموخته‌است. وی در سال‌های مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی توانست وجهه‌ای خاص برای مداحی در جامعه ایجاد کند.

در سال‌های بعد وهمزمان با اغاز جنگ تحمیلی در بعضی از جبهه‌های جنگ حضور داشته‌است که از جمله می توان به خرمشهر،دزفول،اهواز،دو کوهه جبهه‌های غرب سنندج، مریوان، سقز، ارومیه، مهاباد، مهران و بوکان اشاره کرد. 

اما معروف‌ترین آنها منطقه‌ی دو کوهه است که منصور ارضی در انجا مراسم دعای کمیل را برگزار می‌کرده‌است. با گذشت زمان و پایان جنگ تحمیلی مداحی وجه‌ای مذهبی-سیاسی به خود گرفت که یکی از پیشگامان این حرکت منصور ارضی بود. در سال‌های ابتدایی دهه‌ی 60 حاج منصور ارضی به دنبال ایجاد اختلافاتی با بعضی دیگر از مداحان، محفلی را در مسجد شهدا واقع درخیابان آهنگ تشکیل داد. پس از مسجد شهدا، مسجد ارک پایگاه اصلی منصور ارضی به شمار می‌رفت که تاکنون نیز وی در آن جا برنامه‌ی مداحی دارد.

وی در حال حاضر بیشتر اوقات بر گزاری مراسم دعای کمیل در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی وزیارت عاشورا در حسینیه صنف لباس فروشان تهران را به عهده دارد.بیت الزهرا و حسینیه چمنی نیز از جمله فعالیت‌های ثابت حاج منصور ارضی به شمار می‌روند.

طی سالهای ابتدایی دهه 60 و در جریان ایجاد محافل مذهبی، شبکه ای با حضور حدود 200 تا300 نفر از اشخاص مذهبی-سیاسی جذب این محافل شدند. حدود یک دهه بعد ودر سالهای اوایل دهه‌ی 70 گروهی تحت عنوان"نوسازی معنوی حزب الله" ظهور کرد.

از پیشگامان ایجاد این گروه می توان به "حسین الله‌کرم " اشاره کرد که از سابقه‌ی فعالیت سیاسی خاصی بر خوردار است و همواره از همراهان منصور ارضی به شمار می‌رفته است. سابقه‌ی اظهار نظر های سیاسی منصور ارضی به همان سالها باز می‌گردد. حدودا از اواخر دولت دوم هاشمی رفسنجانی ، انتقادهای بی‌روش "حاج منصور" ارضی آغاز شد.

دو طیف همیشه مورد انتقاد منصور ارضی بوده‌اند. وی تلویحا "کارگزاران و بعضا به طور مستقیم افراد شاخص طیف (دوم خرداد)را مورد انتقاد قرار می‌داد.

اما انتقاد اخیر وی به "محمد باقر قالیباف" با توجه به سابقه‌ی انتقاد های ارضی قابل توجه است. قالیباف همواره خود را وابسته به جریان اصولگرایان نامیده واز طرفی دارای سوابق جبهه و جنگ و ارتباط با دفتر مقام معظم رهبری است. پیشتر از این نیز منصور ارضی در پی انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به نحوه‌ی فعالیت مداحان در کشور انتقاد تندی را به این مرجع تقلید کرده‌بود که با عذرخواهی رسمی وی از آیت الله مکارم و بوسیدن دست ایشان به نشانه‌ی عذر خواهی موضوع فیصله یافت.

طی 15 سال گذشته منصور ارضی درحاشیه‌ی برگزاری مراسم مذهبی نظیر دعای کمیل و به خصوص دعای روز عرفه نسبت به بعضی جهت گیری‌های سیاسی اشخاص مطرح سیاسی و به اظهار نظر و انتقاد پرداخته‌است.

نوع ادبیات انتقادهای وی معمولا با چاشنی ناسزا همراه است، پیش تر او در ماجرای پر سر و صدای آغاجری وی را "حرام زاده" نامیده بود. وی در جریان انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به نحوه‌ی فعالیت مداحان، این مرجع تقلید را با نام کوچک خطاب قرار داده و صراحتا علما را تهدید کرده‌بود که " اگر اعتراضات ادامه یابد،به مداحان می گویم که دیگر نخوانند."

در اظهارات اخیرش نیز به گزارش سایت هوادار دولت، وی انتقاد برخی نمایندگان تبریز را به دولت آقای احمدی نژاد را ناشی از خوردن "لقمه ی حرام"دانسته‌است.

جالب آنکه در سالهای گذشته، جریان نوسازی معنوی حزب الله از انتقادهای وی حمایت کرده‌است. در جریان تاسوعای سال گذشته و انتقاد تند ارضی به هاشمی رفسنجانی، این جمعیت در بیانیه‌ای از منصور ارضی دفاع کرد. در نماز جمعه ی بهمن ماه سال پیش ‌آقای رفسنجانی در خلال قطعنامه 1737شورای امنیت علیه ایران، به چند نکته از جمله عادی نبودن شرایط کشور، مرعوب کردن ملت، اخلال در سرمایه گذاری و ترد و بی تفاوت کردن نیروهای توانمند کشور در اثر برخی انحصار گری‌ها وکوته بینی‌ها اشاره کرده و هشدار داده‌بود. منصور ارضی در انتقاد به این اظهار نظرهای آقای هاشمی،آنها را سیاه نمای دانسته‌بود.

امسال هم این نوحه خوان تهرانی در مراسم دعای عرفانی عرفه، جنجال سیاسی برپا کرد.البته وی در مراسم عرفه‌ی سالهای گذشته هم در حسینیه لباس فروش ها، جریان اصلاح طلب به ویژه شخص سیدمحمد خاتمی را مورد انتقادهای تند و بی احترامی قرار داده‌بود.

وی در مراسم روز عرفه‌ی امسال گفته‌بود: «در عین حال که ابن سعد را لعن می‌کنیم باید ابن سعد‌های زمان را نیز بشناسیم. آن ملعون در مقابل فرمایش حضرت ابا عبدلله الحسین (ع)که در قبال کشتن من به گندم ری هم نمی‌رسی با تمسخر گفت که اگر به گندمش نمی‌رسم به جوی طویله‌های ان که می‌رسم. برخی از ابن سعدهای زمان ما هم همین گونه‌اند وهر طوری که شده قصد دارند گوشه‌ای را اشغال کنند وحالا اگر به گندم ریاست جمهوری نرسیده‌اند ،جوی فلان سازمان و شهرداری و مدیرکلی هم برایشان کافی است.»

به زبان آوردن نام ابن سعد پیش از انتقاد از شهردار تهران و نحوه‌ی خبر رسانی و تحلیل سایت‌های خبری هوادار دولت از اظهار نظرهای حاج منصور، جریان مخالف این گونه برخوردهای کوته بینانه را به واکنش جدی واداشت.

البته دو سه روز بعد شخص قالیباف در تنها اظهار رسمی خود گفت: «اگر در سالی که به گفته‌ی مقام معظم رهبری سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی است ودر روز عرفه که روز معنوییت ووحدت وخلوص و دلجویی است، چنین رفتاری صورت گرفته به اعتقاد من حرکت ناشایستی است ومن به دنبال این نبوده و نیستم که به چنین مسائلی پاسخ دهم.»

البته شایان ذکر است که حاج منصور در سخنان فی مابین دعای عرفه‌ی امسال،نه فقط قالیباف ،که صدا وسیما، نماینده گان مجلس و یکی از امامان جمعه‌ی تهران را هم مورد انتقاد مخصوص به خود قرار داده‌بود.

به نوشته‌ی شهروند امروز، وی در مورد صدا و سیما گفته بود: «می‌بینید ،رادیووتلویزیون ...الان یکی از فسادها و ناهنجاری ها و فحشا و منکرات شده ، هیات‌ها و خواننده‌های هیات ها...که می‌بینید دیگه... هر آخوندی رو می‌یارن، مجری نامرد هم نشسته، میگه ...اونم پشته تلویزیون، میگه حالا بزار یه چیزی بگیم دیگه، بله شما درست میگین، این طوریه، نباید این طوری بشه ، باید اون طوری بشه ای تف به روی هر چه خره؟»

البته این نوحه خوان سیاسی، در واکنش به انتقاد مخالفان رفتارهای نابهنجارش تصریح کرده که مداح، فحش هم می‌تواند بدهد و نیز وعده داده است تا در روز عاشورای امسال، مطالب جدید و هیجان‌انگیزتری را مطرح کند.

یکی از موارد انتقاد او در روز عاشورا، به گفته‌ی خودش، آقای هاشمی رفسنجانی خواهد‌بود. حاج منصور تهدید کرده‌است که در سالگرد شهادت سالار شهیدان، چیزهایی علیه آقای رفسنجانی خواهد گفت بدتر از روز دعای عرفه!

و باز جالب آنکه همین نوحه‌خوان، به نوشته‌ی شهروند امروز، خانم انوشه‌ی انصاری(نخستین بانویی که یک سال و اندی پیش به فضا سفر کرد) را هم حاصل ارتباط نا مشروع خوانده و در حین روضه خوانی،از صدا و سیما به خاطر انعکاس اخبار سفر وی به فضا انتقاد کرده‌بود.

حاج منصور ارضی رئیس صنف مداحان نسل جدید است و به رقم اختلافاتی که میان او ودیگر مداحان رخ می‌دهد، آنها همچنان از او حرف شنوی دارند. آیا منصور و لشکریانش قصد دارند روز عاشورا، عزا داران پاک باخته‌ی حسینی را گرد وخاک نفرت، کینه توزی، هتاکی و بی ادبی‌های سیاست بازانه بخورانند؟!

آیا هشدار ها و توصیه‌های مراجع تقلید و علمای بزرگ برای رعایت شان وحرمت والای محرم و عاشورا، تشکیلات سیاسی-تبلیغاتی حاج منصور را از به اجرا گذاردن برنامه های خود باز خواهد‌داشت؟

آیا تشکیلات تبلیغی-سیاسی حاج منصور و رهبرانش،به توصیه‌های مکرر آیت الله خامنه‌ای برای حفظ وحدت ملی و اجتناب از هتاکی و تخریب رقیب، وقعی می‌نهند؟! 
زهرا خوشوقت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث ترین
پربیننده ترین ها
چند رسانه‌ای
تاریخ
نیازمندیها
ترجمه مقاله
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه متن، مقاله و کتاب. سفارش آنلاین.
آژانس مسافرتی بهنود گشت
برگزارکننده تخصصی‌ترین تورهای امارات و استانبول. پروازهای روزانه چارتری. تورهای لحظه آخری بهنود گشت 87710-021 www.behnoudgasht.ir
مشاور تبلیغات در اینترنت
تبلیغات در گوگل. فروش نرم افزار ارسال پیامک در VIBER. 185.000 تومان. طراحی سایت با قیمت مناسب. 021-44250263. 0912-7128505. نوید خادم. www.Googleinfo.ir
صرافی رویال
خرید و فروش ارز. سکه. ارسال حوالجات ارزی. تحویل اسکناس در کشورهای ترکیه، دبی و چین. 021-8928 www.sarafiroyal.com
دارالترجمه
ترجمه رسمی مدارک مهاجرت، مناقصات بین المللی، ترجمه فوری با تایید دادگستری و خارجه.
آژانسِ مسافرتی الهه الماس
برگزار کننده تور و پروازهای چارتری. روزانه. در کلیه مسیرهای داخلی و خارجی. تورهای ارزان قیمت چین و تایلند. 88912884-021 (50 خط) www.elahealmas.ir
تور استانبول
آژانس مسافرتی تفریحات مجری مستقیم تورهای ارزان قیمت ترکیه. استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش‌آداسی. پیکاپ‌ویزا. www.safarturkey.com 021-88505454.
کتاب
نهج البلاغه، مترجم: غلامحسن الهی، ترجمه‌ای متفاوت و روان با نکته‌های برگزیده. 09121851903