کد خبر: ۱۰۷۴۹۲
۲۴ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۸


فرارو- پاسخ های عجیب احمدی نژاد به سوالات نمایندگان در صحن علنی مجلس با واکنش تند نمایندگان روبه رو شده است. بیش تر این واکنش به نحوه عملکرد علی لاریجانی در برابر پاسخ های احمدی نژاد است. بسیاری از نمایندگان معتقدند لاریجانی نباید اجازه می داد که رییس جمهور به مجلس توهین کند. آن ها عملکرد رییس مجلس در برابر رییس جمهور را منفعلانه می دانند.

به گزارش فرارو، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با دستور کار طرح سوال از رییس جمهور اتفاقاتی رخ داد که اعتراض شدید نمایندگلان را در پی داشت. پاسخ های احمدی نژاد به شسوالات مطرح شده و نحوه عملکرد رییس مجلس در برابر توهین ها و شوخی گزنده احمدی نژاد باعث شده است که نمایندگان به لاریجانی اعتراض کنند.

یک عضو فراكسيون خط امام(ره) در تذکری خطاب به رییس مجلس گفت: «برخي سخنان رييس‌جمهور توهين به مجلس بود و از شما به عنوان رييس مجلس انتظار مي‌رفت جلوي حرف‌هاي غيرمستدل را بگيريد كه متاسفانه نگرفتيد.»

وي افزود: «رييس‌جمهور بيش از 10 دفعه كلمه شوخي را به كار بردند مگر اينجا جاي شوخي است، اينجا قرار است حرف‌هاي دقيق و علمي زده شود آن هم از سوي رييس قوه اجرايي كشور، اما وقتي مطالبي در اين حد گفته مي‌شود آثار بين‌المللي بدي دارد.»

نماينده مردم كاشمر در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد:‌ »رييس‌جمهور در سخنانش ما را متهم مي‌كند به اين‌كه با فشار دادن يك شاسي فوق‌ليسانس مي‌گيريم در حالي كه آقاي مطهري كه سوال را طراحي كرد دكترا دارد اين چه حرفي است كه به نمايندگان توهين مي‌كنند و مهم‌تر از همه اين‌كه واعظان چون جلوه در محراب و منبر مي‌كنند ... كه اين قياس به نفس است و ايشان حق ندارند به مجلس توهين كنند.»

علي لاريجاني نيز در پاسخ به اين تذكر گفت: «روشن است كه اينجا جاي شوخي نيست و جاي بحث جدي است اما ما به محتوا كار داريم كه آيا به سوالات پاسخ داده شد يا نشد، به نظر اين تعبير كه با فشار دادن شاسي فوق ليسانس مي‌گيرند تعبير نادرستي است، آقاياني كه اينجا هستند يا روحاني‌اند و از حوزه‌هاي علميه مدرك گرفته‌اند تا در دانشگاه تحصيل كرده‌اند. ما نمي‌فهميم اين شاسي كجاست و معنايش چيست اما جايگاه اين حرف‌ها مجلس نيست.»

مصطفي كواكبيان در اخطار قانون اساسي با بيان اين‌كه «رييس‌جمهور به هيچ كدام از سوالات نمايندگان پاسخ جدي نداد»، اظهار كرد که ايشان همه سوالات را به شوخي برگزار كرد و از نظر ما به همه سوال‌كنندگان توهين شد.

رييس فراكسيون دانشگاهيان مجلس با اشاره به بخشي از سخنان رييس‌جمهور درباره اخذ مدرك با فشار دادن يك شاسي خطاب به لاریجانی تصريح كرد: «آيا من با مدرك شاسي مدرك گرفته‌ام؟ حق اين بود كه از نمايندگان در اين رابطه دفاع مي‌كرديد.»

وي با اشاره به خانه‌نشيني يازده روزه رييس‌جمهور كه در سوالات نمايندگان مطرح شده بود، خاطرنشان كرد: «‌ايشان مي‌گويد يازده روز خانه‌نشيني نكرده، پس چرا وزرا اينقدر به ايشان التماس كردند و ايشان را بر سر كار آوردند، قيامتي هم وجود دارد.»

علي‌اصغر يوسف‌نژاد، نماینده ساری در اخطاربه رییس مجلس گفت: «وقتي رييس مجلس مي‌گويد در قانون تشكيل وزارت ورزش و جوانان اسمي از من برده نشده، از رييس مجلس انتظار مي‌رفت كه از مجلس دفاع كند چرا كه اين حرف مخالف اصل 123 قانون اساسي است، همچنين توقع مي‌رفت در مورد مسائلي كه برخي به شوخي مطرح شد نيز از مجلس دفاع مي‌شد.»

تب تند اخطارهای نمایندگان درباره اظهارات احمدی نژاد همچنان ادامه دارد. غلامرضا مصباحی مقدم در همین رابطه به سخنان احمدی نژاد اعتراض کرد. نماینده تهران خطاب به لاریجانی گفت، رییس جمهور در جایگاه پاسخگویی بود و حق نداشت از نمایندگان سوال بپرسد.

نماینده مردم تهران گفت:‌ «در بخش عفاف و حجاب آقای رئیس‌جمهور به جای پاسخ به سؤال نمایندگان گفتند:‌ "کدامیک از شما گناه نکردید" در حالیکه سؤال ما این بود چرا رئیس‌جمهور قانون عفاف و حجاب را اجرا نمی‌کند.» 

نماینده مردم تهران در مجلس ضمن درخواست از علی لاریجانی برای مأموریت به گروهی برای پاسخگویی حقوقی به این اظهارات رئیس‌جمهور درباره پاسخ احمدی‌نژاد به 11روز خانه‌نشینی نیز گفت: «آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال نمایندگان درباره حکم رهبری حرف دیگری زدند در حالیکه می‌توانستند بگویند بنده مطیع رهبری هستم و آنجا (اجرای حکم رهبری درباره ابقای مصلحی) اشتباه کرده‌ام.»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر مصباحی‌مقدم اظهار کرد: «رئیس‌جمهور از بنده درباره انتقاد از نمایندگان سؤال کردند که بنده هم گفتم اگر درباره موضوع باشد اشکالی ندارد وی که برای چندمین بار خواستار توقف تذکر و اخطارهای نمایندگان می‌شد گفت که رئیس‌جمهور طبق قانون به سؤالات نمایندگان پاسخ گفته است اما اینکه ممکن است برخی‌ها قانع نشده باشند بحث دیگری است.»
عباسعلی نورا نماینده مردم زابل نیز به شدت به سخنان رییس جمهور اعتراض کرد. وی گفت که رئیس جمهور در جریان پاسخ به پرسش‌ها در مواردی خارج از دستور بحث کرد و غیرمستقیم قانون‌گریزی را به برخی از نمایندگان نسبت داد و به شکل به ما توهین کرد.

نورا یادآور شد: «‌زمانی که آقای احمدی‌نژاد لیسانس نداشت بنده دکترا داشتم آیا بیان سخنی مانند فشار دادن شاسی و گرفتن فوق‌لیسانس از سوی ریئس جمهور در مجلس، پذیرفتنی است.» لاریجانی در پاسخ به سخن نورا گفت: «این سخن خوبی نبود.» 

نماینده زابل در خانه ملت در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ «آقای رئیس جمهور به طور غیرمستقیم هم شورای نگهبان، هم قوه قضاییه و هم مجمع تشخیص مصلحت نظام را زیر سوال برد،‌آیا این پذیرفتنی است؟ آیا نباید رئیس مجلس در برابر رئیس جمهور به این سخنان احمدی‌نژاد پاسخ می‌داد؟!»

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به این اخطار نماینده زابل گفت: «ما در اینجا مامور به قضاوت درباره سخنان رئیس جمهور نیستیم، سوال در منظر عمومی مطرح و پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد نیز در منظر عمومی نیز داده شد، البته برخی ایرادات بیان شده توسط نمایندگان درست است اما سیستم آیین‌نامه این است که ما در مجلس قضاوتی در این زمینه نداشته باشیم.» 

لاریجانی همچنین تاکید کرد: «شوخی‌هایی مانند «کمپوت» که در اینجا مطرح شد،‌ درست نبودو جای این شوخی‌ها در مجلس نیست.»

جهانگیرزاده نماینده ارومیه نیز طی تذکری گفت: «باید بپذیریم که این برای اولین بار است که سئوال از رئیس جمهور در صحن مجلس مطرح شده است. اما رئیس جمهور از مجموع سئوالات پرسیده شده به یک سئوال هم پاسخ نداد و در واقع این فرار از سئوالات بود.»

وی گفت: «اظهارات شوخی مابانه رئیس جمهور نه در شان مجلس ونه در شان ملتی است که از رادیو این اظهارات را گوش کردند. مردم انتظار دارند مسائل جدی در مجلس مورد بحث قرار گیرد اگر به شوخی طی شود چنین می شود که سئوالات مغفول می ماند. رئیس جمهور هیچ اشاره ای به رشد اقتصادی نکردند در حالیکه انتظار این است رئیس جمهور پاسخ دهد که ما باید به چه رشد اقتصادی می رسیدیم. موضوع آمارهای متناقض که از سوی نهادهای مرجع بین المللی مورد تایید قرار نمی گیرند بحثی است که باید به آن پرداخته شود.»

نماینده ارومیه ادامه داد: «شوخی کردن منعی ندارد اما اگر این عبارت نامردی و بی انصافی درباره دولت گفته شود درست است؟ این ادبیات رئیس جمهوری است که باید فاخر صحبت کند.»

وی خطاب به لاریجانی گفت: «شما باید از مجلس دفاع کنید این وظیفه شماست و وظیفه ای است که قانون بر عهده شماگذاشته است.»

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 2
انتشار یافته: 29
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
12:59 - 1390/12/24
0
2
حق شماست! باید هم چنین جوابهای بشنوید. من که دوزار سواد سیاسی نداشتم با نگاهی به سوابق پاسخگویی احمدی نژاد به خبرنگار و گزارشگر و چه و چه میدونستم میاد مجلس و شما رو مچل میکنه شما نمیدونستید! خوب شد شما هم طعم تمسخر و سوال رو با سوال جواب دادن چشیدید! آقایان نماینده!؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:01 - 1390/12/24
0
2
این اقا را خودتان اورده اید جرات دارید خودتان هم جمعش کنید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:21 - 1390/12/24
1
1
وقتی اول هردوره مجلس. معاون اموزشی دانشگاه آزاد حضور میافتند و بین نماینده ها کارت دانشجویی توزیع میکردند تا به همه مدرک بدهند باید فکر اینجای کار را هم میکردند
ناشناس
|
-
|
13:31 - 1390/12/24
0
2
مجلسیان محترم!
احمدی نژاد در کل، مجلس را تعطیل شده اعلام کرد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:38 - 1390/12/24
0
0
لاريجاني جلسه طرح سوال، آدمو ياد لاريجاني جلسه استيضاح وزير دارايي ميندازه.
آخه رئيس مجلس هم اينقدر ......
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:42 - 1390/12/24
1
2
زنده باد احمدی نژاد بزرگ

خیلی ها هستند که دست به دست هم دادند تا با احمدی نژاد بجنگند
همه ملت ایران میدونند که احمدی نژاد سرباز ولایت و حامی رهبری است

مطمئنم که این نظر نمایش داده نمیشه ولی مهم اینه که حرف حق را باید زد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:51 - 1390/12/24
0
2
سید بزرگوار آقای خاتمی تذکر داد :
به فردی رآی دهید که در شآن این ملت باشد

اما ملت عقلانی فکر نکرد واحساسی عمل کرد

خلائق هر چه لایق
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
14:02 - 1390/12/24
0
2
خدمت مجلسیان محترم عافیت باشید عرض میکنم شب عیدی اخر سال سبک بار به تعطیلات میروند رئیس جمهور محترم خوب انها را کیسه کشید و سر حال شدند در این سه ماه از عمر مجلس جای تشکر دارد مجلس بهتر بود من را دعوت میکرد تا جواب سوالتشان را همانگونه بدهم حال نمره 18 هم برای من کفایت میکرد اگر هم با نامردی میدادند مسئله نبود در ضمن بقول شهید بهشتی امریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر فرار رو شوخی اخر سالی اگر این کامنت را ثبت نکنی خیلی نامردیه در ضمن دکمه را بزن تایید کن فوق دکترات تو راهه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
14:15 - 1390/12/24
0
2
این همان رییس جمهوری است که خودتان تاییدکردید مجلسیان محترم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
14:18 - 1390/12/24
0
2
دکتر کواکبیان نماینده ی متین وشجاع مجلس هشتم "رئیس جمهور آینده باید شما باشید."
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:14 - 1390/12/24
0
2
آش کشک خاله تونه ، بخورید هم پاتونه نخورید هم !
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:24 - 1390/12/24
1
2
درود بر احمدي نژاد دلاور
احمدي دلاور پيرو خط رهبر!!!
احمدي احمدي حمايتت مي کنيم!!!!
ناشناس
|
-
|
16:36 - 1390/12/24
1
1
این خیمه شب بازی هم به خیروخوشی تمام شد بروید تعطیلات عید شما مبارک خوش بگذرد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:22 - 1390/12/24
2
3
احمدی نژاد کارهای بزرگی برای انقلاب و نظام و ولایت انجام داده مردی تاریخی ولایتمدار و محبوب است خدانگهدارش باشد .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:24 - 1390/12/24
1
2
اين آقا همون معجزه قرن هستش مباركتون باشه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:25 - 1390/12/24
0
2
برای خودم متاسفم که قراره یک همچین نماینده های بی ..... برام قانون وضع کنن و بی ادبی ، از حقوقم دفاع کنن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
21:55 - 1390/12/24
0
4
با عرض احترام به نظر من این سوالات خاله زنکی در شان پاسخی بهتر از این نبودند دست آقای احمدی نژاد واقعا درد نکنه ازش ممنونم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
11:08 - 1390/12/25
1
0
در پاراگراف دوم شسوالات نه سئوالات
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
11:32 - 1390/12/25
0
2
وقتی یک شیشه آب معدنی را در دستان لرزان مطهری دیدم برایم ثابت شد که اینها خیلی تر سو هستند و خوف احمدی نژاد بر جان نمایندگان طراح سئوال تب لرز انداخته .با اینکه احمدی نژاد را دوست ندارم ولی تصمیم گرفتم با جان و دل حمایت اش کنم باید قدر این برزگ مرد تاریخ را همچون امیر کبیر احترامش را نگه داریم .
ناشناس
|
-
|
03:38 - 1390/12/26
0
0
١- راستي يادتان هست گفتمان و توهينهاي احمدي نژاد در مناظره هاي تلوبزیوني به ديگر كانديدها و حالا توهين به مجلس و نمايندگان پس جلسه سوم كجا باشد و به ريش چه كساني بخندد خدا داند ٢- به نظر شما تاريخ در مورد اين جلسه با اين سؤالها و جوابها و اين ادبيات چه خواهد نوشت و آينده گان چه قضاوتي خواهند كرد؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:35 - 1390/12/26
0
0
متاسفم از این که به اقای احمدی نژاد رای دادم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
21:32 - 1390/12/26
0
1
این 79 نماینده این دوره رای نیاوردند ... آفرین بر احمدی نژاد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:03 - 1390/12/27
0
0
این وسط اگه فقط یه نفر کارشو درست انجام داده باشه اون لاریجانیه که در مقابل حرفای احمدی نژاد سکوت کرد تا آبروریزی ازین بیشتر نشه اگه جواب میداد یه مسابقه طناب کشی بین مجلسو احمدی نژاد رامیفتاد و طناب آخرش پاره میشد
زنده باد علی جون رییس جمهور بعدی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
10:28 - 1390/12/28
0
0
انسان وقتي رادمرداني چون مطهري و كواكبيان را مي بيند بر خود مي بالد كه در اين اين مرز و بوم زندگي مي كند
تا اين دلاورمردان هستند رضاخانها خواب آشفته قدرت مي بينند
تنها چيزي كه براي مردم ناگوار بود اين بود كه همانجا بايد گوشش را مي پيچاندند
ناشناس
|
-
|
13:29 - 1390/12/28
0
0
باسمه تعالی شانه
با سلام،احترام و تبریک حضور حداکثری در انتخابات مجلس نهم

ما هم به نوبه خود از این گفتمان سیاسی و این نوع جواب دادن برادر بزرگوار و زحمت کشمان جناب آقای دکتر احمدی نژاد به عنوان بخشی از امت حزب ا... گلایه مندیم و از اصرار ایشان در کارهای غیر معمول و معقول و همچنین حمایت با کنایه و صراحت خود از انحرافات بوجود آمده در دولت محترم را،متاسفیم.
هر چند از عزیزان نماینده مجلس خصوصا جناب آقای دکتر لاریجانی،بیشتر از این انتظار می رفت که با درایت و بصیرت خود بتوانند مسئله را جمع کنند و نتیجه مطلوبی حاصل شود نه اینکه ..... تازه بدهکار هم بشوند.

جبهه هنرهای زیبا - شورای عالی بصیرت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:57 - 1391/02/07
1
1
خداازدل آمها باخبره احمدی نژادحامی ولایت بوده وهست ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:31 - 1391/02/13
2
1
زنده باداحمدی نژاد درمقابل انحصار طلبان مجلس
ق
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
10:22 - 1391/02/31
1
0
مجلس به فکر تصویب حقوق ملیونی خودش باشه
کورش بخواب احمدی نژاد بیدار است
از پاسخگویی بی زار است
احسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
20:35 - 1391/04/02
0
1
مگه احمدی نژاد چی گفته که بعضی ها نمی تونن هضمش کنن اینهمه صبح تاشب دارین بهش توهین میکنین وتهمت میزنین نوبت خودتون که رسید درد داشت دمش گرم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث ترین
پربیننده ترین ها
چند رسانه‌ای
تاریخ
نیازمندیها
ترجمه مقاله
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی ترجمه متن، مقاله و کتاب. سفارش آنلاین.
آژانس مسافرتی بهنود گشت
برگزارکننده تخصصی‌ترین تورهای امارات و استانبول. پروازهای روزانه چارتری. تورهای لحظه آخری بهنود گشت 87710-021 www.behnoudgasht.ir
مشاور تبلیغات در اینترنت
تبلیغات در گوگل. فروش نرم افزار ارسال پیامک در VIBER. 185.000 تومان. طراحی سایت با قیمت مناسب. 021-44250263. 0912-7128505. نوید خادم. www.Googleinfo.ir
صرافی رویال
خرید و فروش ارز. سکه. ارسال حوالجات ارزی. تحویل اسکناس در کشورهای ترکیه، دبی و چین. 021-8928 www.sarafiroyal.com
دارالترجمه
ترجمه رسمی مدارک مهاجرت، مناقصات بین المللی، ترجمه فوری با تایید دادگستری و خارجه.
آژانسِ مسافرتی الهه الماس
برگزار کننده تور و پروازهای چارتری. روزانه. در کلیه مسیرهای داخلی و خارجی. تورهای ارزان قیمت چین و تایلند. 88912884-021 (50 خط) www.elahealmas.ir
تور استانبول
آژانس مسافرتی تفریحات مجری مستقیم تورهای ارزان قیمت ترکیه. استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش‌آداسی. پیکاپ‌ویزا. www.safarturkey.com 021-88505454.
کتاب
نهج البلاغه، مترجم: غلامحسن الهی، ترجمه‌ای متفاوت و روان با نکته‌های برگزیده. 09121851903